Kolik stojí vymáhání pohledávek zdarma?

9. 03. 2012 18:46:00
Odměny za vymáhání pohledávek jsou aktuálním tématem. Jak je to ale s často inzerovaným vymáháním dluhu zdarma? Je zřejmé, že žádná služba není zdarma a obzvláště od inkasních agentur bychom nejspíše dobročinnost nečekali. Co se pod tímto pojmem skrývá a kdo tedy vymáhání pohledávky zaplatí?

Téměř každý se v životě někdy dostal do postavení věřitele, jehož dlužník ne a ne zaplatit. Ať už šlo o půjčku kamarádovi v nouzi, nezaplacenou fakturu, nevrácenou zálohu z nenaplněné smlouvy nebo jinou pohledávku po splatnosti, všichni víme, jak časově i psychicky náročné je neustálé upomínání, poslouchání výmluv a vyvracení argumentů, jejichž jediným účelem je připravit věřitele o jeho čas a znepříjemnit mu vymáhání dlužné částky.

Je velmi lákavé uvěřit, že není nutné se touto nevděčnou činností zabývat, když existují subjekty, které se nabízejí vykonávat ji zdarma, ale je třeba se ptát, jaká je jejich motivace k takovému počínání a jaké jsou konkrétní podmínky jejich nabídky.

Nejčastěji se pod takovou nabídkou bohužel skrývá jen to, že vymáhání pohledávky bude zahájeno bez požadavku na zálohu složenou věřitelem. Služba tedy není poskytnuta zdarma, ale splatnost odměny se pouze odkládá do doby, než bude pohledávka vymožena. Ze své původní pohledávky ale následně věřitel obdrží jen část. Nezáleží na tom, zda si vymáhající subjekt ponechá určité procento z jistiny nebo smluvní pokutu či úrok z prodlení. Ve všech těchto případech zaplatí fakticky odměnu za vymáhání věřitel, neboť před poskytnutím služby měl nárok na zaplacení nejen jistiny, ale i jejího příslušenství a případných sjednaných smluvních pokut.

Některé subjekty zaměřené na vymáhání dluhů tvrdí, že veškeré náklady zaplatí dlužník. Inkasní společnost ale není oprávněna náklady za svou činnost dlužníkovi přeúčtovat, neboť dlužník s ní žádnou smlouvu neuzavřel a nemá vůči ní tedy žádný závazek. Je pravdou, že vymahači často využívají právní neznalosti dlužníků, představují se jako "komisaři", jejich dopisy se snaží podobat dopisům státních institucí, často používají kulaté znaky zaměnitelné laikem za úřední razítko apod. Dlužník tedy může z neznalosti zaplatit i odměnu vymahače, ale tento postup není v souladu s právem a může poškodit i dobré jméno věřitele. Pokud však dlužník zná svá práva, nebude tento postup úspěšný.

Postupy některých společností při vymáhání pohledávek dospěly dokonce tak daleko, že namísto plné moci požadují po věřiteli podepsání smlouvy o postoupení pohledávky. Pokud věřitel takovou smlouvu podepíše, stává se pohledávka vlastnictvím subjektu, na který byla postoupena, který ji následně vymáhá pro sebe a cenu za postoupení této pohledávky je obvykle povinen zaplatit jen v případě úspěšného vymožení. Smlouvy jsou často pojmenovány tak, aby věřitel neporozuměl jejich skutečnému účelu, např. "smlouva o postoupení pohledávky k vymáhání". Laik se pak snadno může domnívat, že jde pouze o ujednání o tom, že jeho pohledávka bude vymáhána, jako je tomu např. pokud předal věc svému právnímu zástupci, a není si vědom toho, že převádí pohledávku samotnou.

Pokud věřitel nechce pohledávku vymáhat, může ji samozřejmě postoupit za určitou část její nominální hodnoty, ale takové postoupení postrádá smysl, pokud se tím věřitel nezbaví rizika, že pohledávka nebude vymožena, ani neobdrží platbu dříve, než ji zaplatí dlužník.

Existuje tedy nějaká možnost vymáhání pohledávky zdarma?

Z hlediska věřitele mohou být opravdu za určitých okolností právní služby při vymáhání pohledávky zdarma, neboť v soudním řízení přizná soud úspěšnému žalobci náhradu nákladů řízení, která zahrnuje nejen náhradu zaplaceného soudního poplatku, ale i náhradu nákladů právního zastoupení ve výši dle vyhlášky 484/2000 Sb. Pokud se věřitel dohodne s advokátem tak, že advokát nebude požadovat zálohu předem a jako úhradu za své služby si ponechá pouze přisouzenou náhradu nákladů právního zastoupení a část náhrady nákladů řízení odpovídající soudnímu poplatku klientovi vrátí, pak je vymáhání pro klienta ve výsledku opravdu zdarma. Náhrada nákladů právního zastoupení sice tvoří příslušenství pohledávky, ale právo na ni věřiteli vzniká až pravomocným rozhodnutím soudu a jen tehdy, pokud je v soudním řízení zastoupen advokátem. Věřitel tedy při úspěšném vymáhání získá nejen celou jistinu své pohledávky, ale i plnou výši zákonných úroků z prodlení a smluvních sankcí. Jeho pohledávka je tedy vymožena v plné výši a náklady právního zastoupení se uhadí z náhrady nákladů řízení přiznané vůči odpůrci. Věřitel tak dosáhne stejného výsledku, jakoby pohledávku vymáhal vlastními silami, ale přitom díky právnímu zastoupení advokátem podstatně sníží riziko neúspěchu v soudním řízení.

Na takové podmínky právního zastoupení samozřejmě advokát přistoupit nemusí. U složitých a dlouhotrvajících soudních sporů mohou být skutečné náklady právního zastoupení výrazně vyšší, než jak je stanoví vyhláška. Advokát je také oprávněn požadovat od klienta zálohu přiměřenou postupu prací a je pouze na jeho uvážení, zda bude na složení zálohy trvat. Je-li riziko neúspěchu v řízení vysoké, nebude advokát přirozeně ochoten sjednat odměnu shora popsaným způsobem. Je-li však pohledávka jednoznačně doložena, vyplatí se oslovit více advokátních kanceláří s dotazem, zda by uvedený postup nebyl pro advokáta přijatelný. Některé kanceláře nabízí podobné podmínky pouze stálým klientům s velkým množstvím podobných pohledávek, ale v mé praxi se osvědčilo nabízet toto řešení v širší míře, neboť právě u menších společností a fyzických osob může být nutnost složení zálohy na právní služby a obava z jejich ceny limitujícím faktorem při uplatňování jejich zákonných práv.

Autor: Lucie Pražáková | pátek 9.3.2012 18:46 | karma článku: 9.63 | přečteno: 2545x

Další články blogera

Lucie Pražáková

Změny v dani z nabytí nemovitých věcí vstoupí v účinnost už 1.11.2016

Od 1.11.2016 už bude poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí pouze nabyvatel. Při opomenutí této změny hrozí kupujícím, že budou platit daň, i když je v kupní smlouvě uvedeno něco jiného.

28.8.2016 v 18:02 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 1961 | Diskuse

Lucie Pražáková

Návrh zákona o realitním zprostředkování už má konkrétní podobu

Realitní kanceláře a makléře čekají velké změny. Jejich činnost má být upravena novým zákonem, který má zajistit ochranu spotřebitele, kultivaci podmínek poskytování realitního zprostředkování a sblížení podmínek u nás a v EU.

15.7.2016 v 15:56 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 472 | Diskuse

Lucie Pražáková

Novela daně z nabytí nemovitých věcí byla schválena Senátem

Novela zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, byla 14.7.2016 schválena Senátem. Již od 1.11.2016 by mohli být jedinými poplatníky této daně nabyvatelé.

15.7.2016 v 14:31 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 891 | Diskuse

Lucie Pražáková

Chystaný zákon o realitním zprostředkování

Připravovaný zákon o realitním zprostředkování bude pravděpodobně znamenat velké změny v činnosti realitních kanceláří a realitních makléřů. Jaké změny přinese realitním profesionálům a jejich klientům a kdy vstoupí v účinnost?

10.5.2016 v 13:14 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 1413 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Klar

Marketingový mág čaruje

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

14.11.2018 v 12:06 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 364 | Diskuse

Marek Valiček

Všechny holky chtěj bejt princeznama, ale stávaj se z nich lokomotivy

"...jó, představy. Vo nich bych mohla vykládat mýrumcýrum vod rána do večera, a pořád by to bylo málo."

14.11.2018 v 12:03 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 667 | Diskuse

Libuše Palková

Děvko!

Míru jsem poznala celkem náhodou. Opalovala jsem se poblíž tenisových kurtů, ne z nějakých konkrétních důvodů , ale protože koupalište otvítá až od června a jinde travnatý pažit, kde bych se chtěla vystavovat. prostě nebyl.

14.11.2018 v 10:55 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 1301 | Diskuse

Blog Info

Viktorie Besó: Superžena jsem jen občas!

Chtěla psát cestopisy, ale píše erotické texty. Že je to podivné? Možná. Knihy napsala už ale celkem čtyři. Po Dívce s vůní manga je tu další kniha, tentokrát příběh o tajemstvích a síle ženské spirituality. Zasoutěžte si o ni!

14.11.2018 v 8:08 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 520 | Diskuse

Jan Pražák

Tragický příběh ševce a jeho ženy

Celé to začalo po únoru 1948 v čase násilného znárodňování. Do té doby žili vedle sebe na náměstí malého městečka dva mladí živnostníci, švec a řezník.

13.11.2018 v 20:49 | Karma článku: 27.55 | Přečteno: 895 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2130

JUDr. Lucie Pražáková je advokátka se specializací na nemovitosti a bydlení. Pro své klienty pravidelně řeší převody nemovitostí od přípravy smluv přes advokátní úschovu kupní ceny až po ověření podpisů. Můžete se na ni obrátit i pro kontrolu kupních a nájemních smluv, přípravu prohlášení vlastníka a převody bytů do osobního vlastnictví. Spolupracuje s realitními kancelářemi, bytovými družstvy a společenstvími vlastníků, kterým poskytuje nejen právní servis k jejich činnosti, ale nabízí pro ně i řadu bezplatných informací a materiálů. Působí také jako externí poradce Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků. Více informací o její kanceláři se dozvíte ze stránek www.advokatka.xf.cz

Další články a podklady pro realitní kanceláře, kupující, prodávající, pronajímatele, bytová družstva i SVJ naleznete na stránce www.pravo-reality.cz

Najdete na iDNES.cz